RECENZE | Dárce od Lois Lowry

IMG_2622

Název: Lois Lowry
Autor: Dárce
Žánr:  sci-fi, pro děti a mládež
Počet stran: 208
Vydáno: 2013, Argo

Tahle knížka mě dostala hned od začátku. Shltla jsem ji jak malinu. Mám pocit, že to je moje druhá utopická knížka, kterou jsem četla (prakticky je to třetí, první dvě byly jedna série).

Nejvíce mě asi dostala ta představa, jaké mají životy. A že nemají většinu emocí, a barvy! Vůbec si nedokážu představit život bez barev. Malý Jonas zjistil, že je okolo celý svět, který většina lidí neprozkoumá. Zase mě ale mrzela ta jeho role (kterou nechci řikat, abych nevyzradila děj) a tolik bolesti, které musel kvůli tomu snášet. A to osamění. Je to trochu smutný příběh, zároveň mě to ale ohromně bavilo objevovat barvy a emoce společně s Jonasem. A taky ten jejich svět mě dostával.

Určitě si seženu i druhý díl této série. Musím zjistit, jak to dopadlo! Určitě si jí přečtěte. Dá vám to možná i trochu jiný pohled na ten svět, ve kterém žijeme my.

Obsah: Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti”, uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…

Hodnocení:  93 %

IMG_2623IMG_2624

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s