RECENZE | Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea

IMG_2858Název: Ready Player One: Hra začíná
Autor: Ernest Cline
Žánr: sci-fi, romány
Počet stran: 432
Vydáno: 2016. Knižní klub

Musím se přiznat, že jako první jsem viděla film. Který se mi neskutečně líbil. Chápejte, jako holka co hraje rpgčka a mmorpgčka mě to fakt bavilo. No a až potom jsem zjistila, že je to podle knihy. Nejdřív jsem ale neměla nějak chuť si to kupovat. No, potom jsem vešla do knihkupectví. A vy, kteří jste taky knihomolové jako já, to znáte. Přijdete do knihkupectví (nebo knihovny), porozhlédnete se a jen vidíte seznam knih, které byste si chtěli odnést. A nakonec, i když vlastně omylem, si odnesete aspoň dvě. Aby tý jedný nebylo smutno.

Jsou dvě verze této knížky – originální obal a obal s filmovou verzí. Já musela mít ten originál. Protože takovej obal se jen tak nevidí. Už z té obálky je vidět, jak autor miluje videohry z osmdesátých let. A tu svojí lásku vepsal i do příběhu.

Jak jsem již výše zmínila, jako jedna z mála holek hraju hry. A tato kniha z větší části jenom z online prostředí. Je to opravdu dobře vymyšlené a napsané. OASIS, nový způsob hraní. Někdo by mohl říct, že to je zážitek na celé tělo. Na jednu stranu bych si to chtěla vyzkoušet. Je to něco jako vylepšené VR. Ale opravdu by mě mrzelo, kdyby náš svět takhle dopadl. Celé lidstvo nonstop hraje, žijí vlastně v online světě, který ani neexistuje. Pracují tam. Vytvářejí rodiny. A i když mám ráda hry, miluju život. Opravdový život.

A komu jsem nejvíce fandila? Parzivalovi a Art3mis. Opravdu jim to spolu slušelo, jak online tak i ve skutečném světě. Moc mě to ale bavilo. Je to neskutečně čtivý. Jenom mě mrzí, že ten film není přesně podle originálu. To ovšem není autorova chyba.

Hodnocení: 98 %

Obsah: Strhující dobrodružný thriller z blízké budoucnosti, světa virtuální reality a počítačových her.
Bestseller New York Times je celosvětový mezigenerační čtenářský hit. Vychází ve více než třiceti zemích, v USA prodáno přes milion výtisků. Filmovou adaptaci připravuje režisér Steven Spielberg.
Svět v roce 2045 se ocitá v hlub
oké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se… A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky… IMG_2859IMG_2860IMG_2861IMG_2862

2 thoughts on “RECENZE | Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea

  1. Musím povedať, že mne sa viac páčil Erebos, ako kniha pre hráčov. Tu bolo viac opisov, ktoré ma časom prestali baviť (najmä tie o 80. rokoch), ale celkovo to bola ozaj dobrá kniha, to musím súhlasiť.
    Ja som teda film videla až potom a tiež sa mi páčil, rozdiely niektoré mi boli jasné hneď, ale keby sme to brali ako dve rôzne veci, tak filmu nemám čo vytknúť.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s