RECENZE|Zrcadlo, zrcadlo od Cary Delevingne

img_7046Název: Zrcadlo, zrcadlo
Autor: Cara Delevingne, Rowan Coleman
Žánr: román, pro ženy
Počet stran: 352
Vydáno: Yoli, 2019

Kniha Zrcadlo, zrcadlo je debutový román supermodelky a herečky Cary Delevingne. Většina lidí si ovšem o dvacetišestileté modelce myslí, že je to jenom hezká tvářička. Hrála i v několika filmech, jako například Valerian a město tisíce planet, Papírová města, Sebevražedný oddíl. Knihu však nenapsala sama – pomohla jí známá spisovatelka Rowan Coleman, která je autorkou například knížky Všichni jsme utkáni z hvězd.

Londýn, školní kapela a pohřešovaná kamarádka

Kniha vypráví o partě šestnáctiletých kamarádů Zrzi, Leo, Rose a Naomi. Nikdy mezi své vrstevníky nezapadali, nepřišli na to, kým chtějí být. Všechny spojuje láska k muzice a jejich školní kapela Zrcadlo, zrcadlo. Zlom nastane ve chvíli, kdy členka kapely Naomi zmizí. Život se jim obrátí naruby. Po několika týdnech pátrání je nalezena na břehu Temže v bezvědomí. Všichni se ptají, co se stalo. Bojuje v kómatu o život. Policie to označila jako pokus o sebevraždu, ale její přátelé tomu nevěří. Každý z party se s tím vyrovnává jinak – Zrzi se vydá pátrat po Naominých stopách, Rose se opíjí na večírcích a Leo se ponoří do svých temných nálad. Svět pro ně už nikdy nebude jako dřív.

Do děje se vnoříme ve chvíli, kdy je Naomi pohřešovaná. I přes to, že se děj odehrává v několika časových obdobích, není těžké se v něm orientovat. Příběh vypráví Zrzi v ich-formě. Svým pohledem na svět vtáhne čtenáře snadno do děje. Problémy těchto puberťáků se ale netýkají nového telefonu, nebo oblečení. Zrzina matka je alkoholička a jí se zdá, že jí nesnáší. Leův bratr byl zavřený a neustále ho nutil do nezákonných činností. Do toho se všichni potýkají se svojí vlastní identitou a snaží se najít sebe sama. Učí se přijmout se takoví, jací jsou se vším všudy.

Hledání své identity a důležitost přátelství

Knížka se vlastně skládala ze čtyř menších příběhů. Hlavní linií bylo pátrání po Naomi. Námět této dějové linky se mi moc líbil. Dalšími dějovými linkami jsou problémy tří kamarádů Zrzi, Lea a Rose. Zrzinýmu příběhu se dostalo nejvíce prostoru, jelikož slouží jako vypravěčka děje. Rose měla bohužel prostoru nejméně, což mi přijde jako škoda. Tento promyšlený děj společně s dost promyšlenými postavami utváří dobré dílo. V knize se probírají témata jako dospívání, hledání sebe sama, alkoholismus, drogy, kriminalita a další. Každá postava knihy má nějaké svoje problémy a strasti a vše berou ze svého pohledu. Spletitý příběh mě jako čtenáře neodradil, naopak. Měla jsem o to větší chuť dál číst.

Do příběhu jsem se začetla od samého začátku. Fandila jsem Zrzi, která poctivě pátrala po tom, co se stalo jejich kamarádce. Rychle mi přirostla k srdci. Zároveň jsem také držela pěsti Naomi, aby se z toho dostala. Postavy jsou uvěřitelné a promyšlené do posledního detailu. Děj je velmi napínavý od začátku do konce. Nevím, jaký podíl práce měla na díle Rowan Coleman, ale funguje to skvěle. Do posledního prozrazení jsem netušila, kdo způsobil Naomino kóma. Zápletka se mi moc líbila a ta práce se slovy je neskutečná. Autorka opravdu dokázala slovy vyjádřit to, jak chtěla, abychom některé postavy viděly. V určité části knihy se jí dokonce povedlo změnit můj názor na některou z nich. Cítila jsem i to, co cítila vypravěčka Zrzi. Emoce, přátelství, nezájem, samotu.

Po přečtení knihy jsem si zpětně uvědomila všechny náznaky, které byly do děje nastrčené. Napadlo mě, že těch znamení jsem si mohla všimnout dřív. Musela jsem si pak dát i od čtení chvíli pauzu, protože jsem v hlavě stále byla u Zrzi, Naomi, Lea a Rose. Musím velmi pochválit zpracování. Moc se mi líbí grafické rozdělení kapitol – úryvky textů, části jejich vzájemné konverzace, screen z Instagramu. Moc se mi líbí obálka knihy, kde je ale Cařino jméno výraznější, než samotný název díla.

I přes to, že kniha obsahuje klasická témata z Young Adult žánru jako láska, problémové vztahy i hledání si a uvědomění sebe sama, vůbec to tomu nevadí. Všechny dialogy zde mají své místo.

Na prvotinu se jedná o velmi dobré dílo. Kniha mě bavila, rychle jsem se do ní začetla. Tento žánr moc nečtu, ale zaujala mě jednak svojí obálkou a taky anotací. Líbil se mi přesah knihy, kdy chtěla Cara vyjádřit problém sociálních sítí, puberťáky, kteří se hledají. Ta pointa, která se týkala toho, být sám sebou a důležitosti přátelství, mi přišla skvělá. Takhle dobrý příběh jsem opravdu nečekala. Vše je nádherně propracované. Myslím si, že je důležité si uvědomit, že se sebou tu budeme celý život a měli bychom se přijmout se vším všudy. Kniha to vystihuje krásně. Příběh je velmi silný. Nutí vás přemýšlet o těch tématech, které tam zmiňují – například i nebezpečí dnešního světa sociálních sítí.

Který styl recenzí se vám líbí? Tento, nebo starý? Dejte mi vědět do komentářů!

img_7052img_7053img_7054img_7055img_7056

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s