RECENZE | Kroniky prachu od Lin Riny

Název: Kroniky Prachu
Autor: Lin Rina
Žánr: historické romány, dívčí romány
Počet stran: 544
Vydáno: Fragment (ČR), 2019

Kromě objemu stran tato kniha zaujme již svojí obálkou. Na hřbetu imituje staré knihy, které se dělaly dřív. Ale ten důvod, který mě donutil tuto knihu chtít, bylo místo děje – knihovna.

Nejen jazykem mi to připomíná typická díla Jane Austenové, nebo Charlotte Brontëové. A to se mi na tom strašně líbí! Popisuje to dobu, kdy ženy byly dámy a muži byli gentlemani. Muži se dámám dvořili, byli vděční, když jim věnovala polibek a rozechvěl je pohled na odhalené lýtko. Samozřejmě v nadsázce. Moc těchto knih se již nepíše a to je škoda.

Kniha se opravdu skvěle četla! Fandila jsem Animant v jejích londýnských dobrodružstvích. Na jednu stranu jsem soucítila s jejími pocity a úvahami. Bavilo mě s ní objevovat krásy knihovny londýnské univerzity, seznamovat se s místními, objevovat místa, kam by se jako členka vyšší šlechty normálně nepodívala. Popis Animantiny zamilovanosti a toho, když si myslela, že je zamilovaná, je naprosto skvělý! Autorka to vystihla přesně a krásně popsala její pocity. Jak jsem četla, tak jsem si říkala “to není ono” a potom to bylo: “Ano! To je ono!!”.

Stejně jako u několika předchozích knih mi chvíli trvalo se začíst. Pak jsem ale knihu nemohla pustit z ruky a přečetla jsem přes dvěstě stran jedním dechem v jeden den. Pokud máte rády (cílím na ženy ale pokud to čte nějaký pán, ať promine) klasickou romantiku a další slaďárny, určitě si ji přečtěte.

Hodnocení: 95 %

Obsah: Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna.
V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.

3 thoughts on “RECENZE | Kroniky prachu od Lin Riny

  1. Tuto knížku mám v hledáčku už delší dobu, ale jestli přípomíná doby Jane Austenové, musím si ji přečíst! V young adult teď člověk nenajde moc knih, které by ztvárňovaly hlavní hridnku jako dámu, což je trošku škoda

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s