Nejlepší přečtené knihy za rok 2020

Myslím si, že nikoho nenapadlo, co všechno se v roce 2020 může přihodit. Že můžou zavřít obchody a restaurace. Že budeme muset nosit roušky, jen co vystrčíme nos ze dveří. Situace nebyla lehká a začátek nového roku není o nic jednodušší. A tak si to mnoho z nás ulehčovalo čtením. Díky knihám jsme se podívali do desítek světů a ještě více zemí. Níže mám svůj seznam čtyř nejlepších titulů, které jsem loni přečetla.

#1 Rod země a krve – Sarah J. Maas (recenze tady)

Tato novinka od mé oblíbené autorky byla nejlepší, kterou jsem četla. Měla jsem anglickou verzi a vůbec mi to nevadilo. Ze začátku jsem četla trochu pomaleji, protože jsem na čtení tak dlouhého textu nebyla zvyklá… postupně se to ale zrychlovalo. Jen tak mimochodem, taky jste si celou dobu mysleli, že se ta kniha jmenuje Půlměsíční město a ne Rod země a krve?

Příběh je o Bryce Quinlandové, napůl fae napůl člověk. Do jedné nešťastné události jí nic nechybělo – měla nejlepší kamarádku, práci a život plný večírků… jeden osudný večer (nebo ráno?) vše ale změnil. Démon zabil její přátele a ona už neměla nikoho blízkého. Nakonec se spojí s padlým andělem Huntem Athalarem a společně začnou vyšetřovat, co se stalo. Pokud vás to zaujalo, doporučuji si to přečíst!

#2 Bouřná vrána od Kalyn Josephsonové (recenze tady)

O této knize jsem si upřímně myslela, že je to standalone. Vypadala tak! Ne, že by standalone knihy měly nějaký společný rys, podle kterého bychom je mohli všichni poznat… bohužel.

Příběh sleduje princeznu z Rhodairského království – Anthiu. Po útoku sousedního království Illucie (kdy si mysleli, že jsou to spojenci… zrádci to jsou!) se z ní stane zlomená troska. Zabili to, co jí bylo nejdražší. Její starší sestra Caliza se musí po smrti jejich matky postarat o trosky jejich království. Donutí Anthiu, aby se vdala za illuciánského prince… no byla to jízda. To ale posuďte sami.

#3 Kroniky Prachu od Lin Riny (recenze tady)

Kdo nemiluje klasické romány, jako vystřižené z minulosti? Mluvím tu o Janě Eyrové, Pýše a předsudku a dalších… Tato kniha, i když byla vydaná celkem nedávno, mi je silně připomíná. Jsou to doby, kdy dámy ještě byly dámami a pánové byli gentlemani. Nikomu z nás by to neuškodilo.

Animant Crumbová není typická členka vyšší třídy. Miluje knihy a je schopná celé dny sedět ve svém oblíbeném křesle a číst si. A její matka se ji snaží celou dobu konečně provdat. Na truc přijme práci v univerzitní knihovně. To je přece práce snů! Není všechno zlato, co se třpytí. A i za nánosem prachu a špíny se může skrývat diamant.

#4 Wildcard od Marie Lu (recenze tady)

Hraní her mě baví a nedokázala bych si bez nich představit život. Proto miluju i žánr LitRPG, románů z herního prostředí. Tato kniha je druhý díl ze série Warcross.

Příběh se točí okolo hackerky Emiky Chenové. V minulém díle se ocitla na šampionátu Warcrossu, mezinárodního turnaje. Zamířila tedy do Tokia a stala se (aspoň na chvíli) členkou Warcrossového týmu Fénixoví jezdci. V tomto díle se bude muset spojit s někým, kdo představuje hrozbu pro celý herní svět – Zero.

Musím říct, že loňský rok byl na čtení slabší… měla jsem dvoje státnice (teoreticky to byla absolutoria a státnice, ale to je detail) a dokončovala jsem absolventskou práci a bakalářku… I tak jsem přečetla pár skvělých kousků a v posledním půl roku konečně dočetla resty z Vánoc.

Jaké skvosty jste přečetli vy za rok 2020? A jaký z nich je váš nejoblíbenější?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s