RECENZE | Město knih od Akrama El-Bahaye

Název: Město knih
Autor: Akram El-Bahay
Žánr: fantasy
Počet stran: 344
Vydáno: Fobos, 2021

Akram El-Bahay pochází z Německa, ač se to na první pohled nemusí zdát. Vyrůstal ale s matkou němkou a otcem egypťanem. Díky tomu vyrůstal pod “vlivem” obou kultur. Tento vliv se podle mého názoru moc hezky odráží i ve Městě knih. Trochu jsem se bála, že by autor mohl vyrůst až pod “moc velkým vlivem” svého otce, jestli chápete jak to myslím. Přece jenom, Egypt má už jen kousek do muslimského světa plného zahalených žen. Mile mě překvapil (nebo to aspoň nebylo v knize poznat).

Musím říct, že jako velký knihomol, ihned miluju jakékoliv knihy o knížkách nebo knihovnách. Jako by ta kniha vyjadřovala mou lásku ke knihám a jejich výjimečnost. Knihy jsou v našem životě ať už jsme vášniví čtenáři, nebo ne.

Teď už ale k samotnému dílu. Už na začátku mě ta kniha zaujala – město knih. Město pod městem o tak obrovské rozloze, že si to ani neumím představit. A ještě do toho s tajemným Srdcem města knih, kam smí jen pár vybraných lidí. Upřímně, kdyby mi někdo řekl, že budu hlídat v knihovně, vysmála bych se mu. Úplně rozumím hlavnímu hrdinovi, Samirovi. No, nebylo to tak, jak se zdálo. Bavil mě Samirův rozpor mezi tím, co dělá v ději v současnosti a tím, s čím chtěl skoncovat… No, nedařilo se mu to zas tolik, jak chtěl.

Autor přicházel se samými překvapeními. Jedno za druhé se objevovaly a záhada se nabalovala jak kulička od sněhu. Proč se to děje? Co za tím vězí? A další otázky mi vyskakovaly v mysli. Jedno tajemno za druhým. Naštěstí odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat. To už jsem do knihy byla hodně začtená. Opravdu mě bavila. A i přes cizí jména jsem s nimi neměla žádný problém.

Nevím proč jsem si myslela, že je to standalone kniha (jednodílovka). No, standalone to na 95 % nebude a já se opravdu těším na další díl! Bohužel, si budu muset nějakou dobu počkat.

Hodnocení: 90 %

Obsah: Sam je zloděj, kterému se pomocí lsti podaří získat práci u palácové stráže v Mýtii. Sní o novém životě a velkých úkolech. O slávě a cti ve službách Bílého krále.

Když se však dozví, že jeho posláním má být hlídání obrovské knihovny pod městem, je rozčarovaný. Takovou službu si nepředstavoval. Co může být mezi starými zaprášenými knihami jiného než smrtelná nuda?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s