SPIRITUALITA | Odpuštění, aneb jak bojovat s vnitřními démony

Každý z nás od života utržil rány, které nejsou vidět. Mnohdy bolí ale více, než ty, které vidět jsou. Psychické týrání, nebo jakékoli ubližování druhých rozhodně není v pořádku. Nevědomky s tím můžeme bojovat i pěkně dlouho. Občas si namlouváme, že nám nic není a že jsme v pořádku. Nejsme. A je potřeba (si) odpustit.

Co si budeme, odpustit někomu, kdo vám ublížil, není jednoduché. Pokud se chcete ale zbavit té bolest a uzdravit tu hnijící ránu, je to nezbytné. Nechcete přece svá traumata přenášet na další generace, nebo ano?

Shadow Work, nebo-li práce se svými stíny, rozhodně není “one size fits all”. V překladu to znamená, že neexistuje jeden zázračný návod pro všechny a tím je to vyřešené. Měla bych také zmínit, že to je běh na dlouhou trať. Zatraceně těžký běh. Do kopce pokrytým ledem.. S batohem plným těžkých balvanů.

Klíčovým pojmem jsou zde myšlenky. Naše myšlenky, kterými mluvíme sami se sebou. Bohužel většina lidí je k sobě až přehnaně kritická. Jen se přiznej. Se sebou mluvíš jinak, než bys mluvil/a s kamarády, přítelem/přítelkyní, nebo sourozencem. Proto je důležité se naučit, nebo se o to snažit, mluvit se sebou tak, jak bys mluvil s nimi, kdyby měli ten samý problém. Můžeš si také představit sám sebe, když jsi byl/a malé dítě. Promluv s ním o tom problému. Utěš ho a řekni mu, že vše bude dobré.

Meditace a uzemnění jsou také skvělé dvě techniky, které pomáhají s řešením traumat. Jsou si hodně podobné a podle mého názoru se vzájemně proplétají. Za sebe musím říct, že meditaci miluju. Přináší mi klid na duši, zároveň mi také otevřela ránu, která je potřeba zahojit Jsem za to opravdu vděčná, protože takhle aspoň vím, kde je problém. Můžeš si sednout kamkoliv, kde tě nikdo nebude rušit. Buď do tureckého sedu, nebo klidně na židli nebo stoličku. Zavři oči a soustřeď se na dech. Nádech, výdech. Zhluboka. Ještě jednou. Cítíš, jak se ti roztahuje hrudník, možná i cítíš vzduch proudící skrz nosní dutiny. Nenuť myšlenky násilím, aby odešly. Přijmi je, akceptuj je a nech je jít. Tohle mi při meditacích nejvíce pomohlo – nedělat to na sílu, ale jemně je nechat jít.

Uzemnění – co to je, ptáš se. Je to něco podobného jako meditace, ale i přesto je to jiné. Uzemnění se většinou dělá venku, například v lese nebo na trávníku. Prostě tam, kde můžeš cítit přírodu pod holýma nohama. Lze to také dělat uvnitř, ale nemusí to mít takový účinek.

Představte si tedy, že stojíš venku na trávníku a chodidly se dotýkáš měkkého travního koberce. Vítr si pohrává s tvými vlasy a oblečením. Zavíráš oči. Představ si, jak ti z chodidel vyrůstají kořeny, které se zavrtávají do země. Rostou hlouběji a hlouběji. Zhluboka to prodýchávej a soustřeď se na své kořeny. Můžeš si i představit, že tvé kořeny sahají až do jádra země, kde je láva. Tobě to neublíží. Pokud chceš, představ si, jak tvé problémy sjíždí do té lávy. Ještě než dosáhnou té lávy, můžeš jim nahlas říct, cokoliv chceš. Potom jim nahlas řekni, že jim odpouštíš a popřej jim štěstí a lásku. Potom padají do lávy, ve které se rozpouští. Zhluboka se nadechni jednou, dvakrát, třikrát. Kořeny se stahují zpět. Jakmile budou pryč, můžeš pomalu otevřit oči. Vítej. Jsi o pár kilo lehčí.

Afirmace a léčivá hudba. Na to nesmím zapomenout. Opakuj si věty jako: Jsem krásná/ý, Jsem úspěšná/ý, Vše mi vychází, Jsem zdravá,… Je důležité aby bylo vše v přítomném čase. Na internetu najdeš spoustu různých afirmací, které si můžeš říkat, nebo nahrávky na YouTube. Můžeš je vyslovovat buď v duchu nebo nahlas, ale důležité je, abys je říkal/a sebevědomě. I když tomu z počátku nevěříš.

Léčivou hudbu nalezneš také na YouTube. Může být na různá témata jako psychické a fyzické zdraví, zbavení negativní energie nebo traumat. Každé téma má jinou frekvenci, která působí na tvé tělo na buněčné úrovni.

Odpustit těm, kteří nám ublížili není jednoduché, sama jsem tím několikrát prošla. Je to zatraceně těžká práce. Stojí ale za to.

Pokud budeš mít nápady na článek, nebo téma, o kterém se chceš dozvědět, napiš mi komentář. Budu ráda i za každé sdílení nebo sledování.

2 thoughts on “SPIRITUALITA | Odpuštění, aneb jak bojovat s vnitřními démony

  1. Danemu cloveku jsem odpustila po rozhovoru se znamou, ze nejvice si ublizuji sama sobe a ze hlavne v tom ziju ja. Tak jsem to i dotycne osobe sdelila, ze ji odpoustim. Obe se nam ulevilo, ackoliv je to stale na dlouhe roky prace se sabou semnou, protoze to nosi vzorce z rodiny.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s