RECENZE | York: Stínová šifra od Laury Rubyové

Název: Stínová šifra
Autor: Laura Rubyová
Žánr: sci-fi
Počet stran: 352
Vydáno: CooBoo, 2021

Stínová šifra ze série York začíná v polovině 19. století, hlavní děj se ale odehrává v současnosti. Už na první pohled zaujme obálka, poté i anotace – řešení téměř 200 let staré šifry? Poklad? Sem s tím!

Sledujeme tří postavy – Tess a Theo Biedermannovi a jejich kamaráda, Jamieho Cruze. Za nějakou dobu jsou všichni se nuceni vystěhovat z jejich milovaného domova, protože developer s ním má jiné plány. Tito tři kamarádi se tedy pustí do řešení šifry, kterou nikdo zatím nevyřešil. Že by opravdu čekala na toho správného člověka?

I přes to, že je kniha velmi čtivá a zajímavá, jsem měla na začátku problém se do ní začíst. Pak se mi dlouho číst nechtělo. Jeden večer jsem si k tomu sedla a neskutečně jsem se do ní zažrala. Potom mě nechtěla pustit a měla jsem jí dočtenou téměř za jeden večer.

Líbí se mi pojetí celého “světa” i vodítek k vyřešení té šifry. Postupně jsem s nimi objevovala další vodítka. tajemství a zjišťovala, jak to vlastně měla dvojčata Morningstarrova naplánované. Je stejně zajímavé, že to někdo dokáže takhle důmyslně vymyslet… smekám. Nevím, jestli bych na to přišla být na jejich místě.

Určitě se těším na další díl a další tajemství a zákoutí industriálního New Yorku. Kniha byla čtivá, zajímavá a stále se mi nechce věřit, že je hlavním postavám kolem 14 let! Pokud máte rádi řešení záhad, tato kniha je přímo pro vás.

Hodnocení: 88 %

Obsah: V roce 1798 dorazila dvojčata Morningstarrova do New Yorku s vizí velkolepého města: tyčící se mrakodrapy, oslňující stroje a klikaté vlakové tratě, to vše fungující díky technologii, kterou nikdo nikdy předtím neviděl. O padesát sedm let později tito dva architekti záhadně zmizeli a zanechali pro obyvatele New Yorku hádanku umístěnou do zářícího města, které postavili. A kdo ji rozluští, obdrží nepředstavitelné bohatství. Do dnešních dnů však hádanka nikdy nebyla vyřešena a největší záhada moderního světa není nic jiného než turistická atrakce.
Tess a Theo Biedermannoví a jejich přítel Jaime Cruz žijí v bytovém domě postaveném dvojčaty Morningstarrovými – dokud developer neoznámí, že město souhlasilo s jejich prodejem. Pravděpodobné zničení těchto původních domů znamená konec snu o rozluštění hádanky, v který tak dlouho doufali obyvatelé New Yorku. A pokud Tess, Theo a Jaime chtějí zachránit svůj domov, musí dokázat, že šifra je skutečná a nejde o pohádku pro turisty. A jediným způsobem, jak to dokázat, je rozluštit ji. A tak se pouští do tajuplných zákoutí New Yorku a netuší, že je čeká největší dobrodružství jejich života!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s