PŘÍBĚH | Hledání sebe sama, aneb jak se najít, když si nepřijdete ztraceni

Už je to dlouho, co nevyšel žádný článek. A na jednu stranu mi to, upřímně, ani nechybělo. Primárně to bylo ale z toho důvodu, že jsem měla spoustu jiné práce, která byla v tu dobu důležitější – léčení zlomeniny, hledání bytu a nakonec hledání sebe sama. Občas ani nevidíme, že jsme ztraceni a že se nacházíme ve špatné fázi plné smutku, zklamání sám ze sebe a občas až depresí. Jenže od toho máme ty blízké, aby nám pomohli to identifikovat.

Když se narodíme, jsme “čisté duše”. Jsme takříkajíc neposkvrnění rodinou, výchovou, školou a vrstevníky. A nějakou dobu to trvá, než to potlačíme vlivem našeho okolí. Ale nikdo z nás za to nemůže. Důležitý je základ v rodině. Pokud vás rodina vede k tomu, co vás baví už jako hodně malé děti… Tak si myslím máte dobrý základ pro to nepotlačit v sobě tu vaši vášeň, ten dar. Mnozí z nás to potlačili z jakéhokoliv důvodu a teď žijou v takové “falešné realitě”, kde ani neví, že mají jinou možnost. Ale je tu jiná cesta. Lepší cesta plná světla a radosti. Hned na začátek musím říct, že to vůbec není jednoduché se z něčeho takového dostat a vyléčit. Ale musím říct, že to stojí za to.

Krok č. 01: Uvědomění

Úplně prvním krokem je uvědomit si, v jaké situaci se právě nacházíte. Spadli jste do fáze, kdy se blížíte vyhoření? Nebo máte věčně špatnou náladu, nic se vám nechce a všechno je k ničemu? Není v pořádku být v takové náladě a je třeba najít její příčinu. Najít zdroj toho, proč se tak cítíte. Možná je na vině vaše vnitřní dítě, které se cítí ublížené a zraněné. Tomu nepomůžete, když si budete nadávat, jak jste nemožní. Je třeba vnitřní dítě ukonejšit, procítit tu emoci a nechat ji jít. Postupně budete své vnitřní já uzdravovat a bude vám čím dál tím lépe. Pokud cítíte, že zraněné vnitřní dítě je právě váš případ, doporučuju knížku Tvé vnitřní dítě musí najít domov od Stefanie Stahl (koupit ji můžete tady) – obsahuje vysvětlení a spoustu různých cvičení, které můžete dělat vlastním tempem.

Krok č. 02: Práce na sobě

Potom, co si uvědomíte, jak jste na tom, je třeba postupně identifikovat ty části, které je třeba vyléčit. Co vás nejvíce trápí v tuto chvíli? Jaká situace se vám v životě opakuje? Třeba máte problém s tím, když na vás někdo křičí. Nebo nesnesete, když někdo zapomene na něco, o co jste ho požádal/a. Také můžete mít určitou reakci na nějaký podnět. To všechno je vaše zraněné vnitřní dítě, které volá o pomoc. Je zaseknuté v určité fázi a nemůže dál, dokud to VY nevyléčíte. A jak na to?

Doporučuji několik způsobů, které se osvědčily mě. Jen dopředu říkám, že každý je jiný a to, co pomohlo mě, nemusí pomoci vám. Najděte si kromě mých tipů i jiné způsoby, které vás budou volat.

Ranní meditace je určitě něco, co bych měla dělat častěji. Pomáhá mi ale zklidnit mysl a vcítit se do sebe, do své podstaty a zase se spojit s tou ztracenou částí své duše.

Pravidelné vypisování je velmi podstatné zvláště pokud chcete na sobě něco vyléčit. Máte špatnou náladu? Popadněte tužku a šup s tím na papír! Přemýšlíte nad nějakou situací stále dokolečka? Vypište se z toho? Nevíte, co chcete dělat? Vypište se z toho! I pokud vás potká daná problémová situace, tak se z toho vypište. Je to skvělý způsob jak se postupně dostat do jádra problému a zjistit, kde je zakopaný pes.

Nechte si pomoci od odborníka. Může to být terapeut, masér, pracovník reiki, nebo jógový trenér. Cokoliv pomůže vám a vás to tam táhne. Může mít cenné rady, které vám pomohou vyléčit trauma.

Čtěte. Hodně čtěte – literaturu o osobním rozvoji, spiritualitě, klidně i beletrii. Nikdy nevíte kdy se vám nad hlavou zapne žárovka s AHA momentem. Mě se to třeba stalo u jednoho příběhu v knize Máme není služka, máma je dáma od Marka Hermana. Tu jsem si koupila na doporučení od paní, ke které chodím na reiki a vždy pro mě má cenné rady, jak z něčeho ven.

Krok č. 03: Hledejte se

Pokud jste ve svém léčení dosáhli průlomu nebo jste přišli na zdroj vašeho trápení, tak je v první řadě na místě velká gratulace! Není to jednoduché a je to běh na dlouhou trať. Také mi přijde, že vyléčíte jedno a objeví se druhé. To je ale dobře, protože aspoň víte, kde léčit příště.

Teď je ale na řadě hledat sebe sama. Co vás bavilo, když jste byli malé děti? U čeho dokážete strávit hodiny a hodiny a čas jakoby se zastavil? K čemu vás to odjakživa táhlo, ale vy jste se k tomu ještě nedostali (nebo to odmítáte, například ze strachu)? Je znovu čas na to vzít tužku a papír (ano, znovu) a začít hledat.

Není jednoduché se pustit na cestu osobního rozvoje a práce na sobě. Hlavně to nikdy nekončí. Ale to mě na tom baví – je tolik věcí, jak můžu být lepší člověk! Jakmile ale najdete, aspoň z části, sami sebe, nepouštějte se toho. Držte se sami sebe a toho co vás baví a naplňuje, i když je to těžké. Pokouší vás to a zkouší různé testy, jestli obstojíte. Jestli vydržíte a zda si to zasloužíte. Ano, zasloužíte. Takže pracujte na sobě. Vyplatí se to.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s